Warzywnik kształt 12, typ T - stopniowany - trwałość i łatwość uprawy
Warzywnik kształt 22, typ T - stopniowany to doskonały sposób na uprawę warzyw i ziół nie wymagający dużego zaangażowania i wysiłku. Zastosowanie w ogrodzie podwyższonych grządek nie tylko znacznie ułatwia uprawę roślin ale i przyczynia się do poprawy estetyki i lepszego uporządkowania przestrzeni w ogrodzie. Skrzynie ogrodowe wyglądają bardziej dekoracyjnie, swoim wyglądem zaimponują Twoim sąsiadom. Można założyć je w widocznej, eleganckiej części ogrodu, jak najbliżej domu, dzięki temu nie musimy daleko chodzić po warzywa czy przyprawy.
Co zawiera zestaw?
Zestaw zawiera: 20 modułów o długości 128 cm o wzorze deska w stanie surowym, rurki ze stali nierdzewnej, zaślepki, listwy mocujące oraz instrukcja montażu.
UWAGA warzywniki dostępne są w dwóch wariantach:
- Niemalowane w kolorze surowy beton - cenę można zobaczyć klikając w biały kwadrat.
- Malowane - pozostałe warzywniki z palety Standard oraz wszystkie z palety Colormix są w tej samej cenie - należy kliknąć w brązowy kwadrat. W przypadku zakupu warzywnika malowanego należy podać wybrany kolor kontaktując się z nami przez maila - biuro@otilux.pl lub facebooka.
Co możemy uprawiać w warzywnikach?
W warzywniku można uprawiać zarówno warzywa, zioła, jak i rośliny ozdobne. Niektóre kwiaty i zioła (np. nagietek, aksamitka czy tymianek, lawenda) sadzone wśród warzyw, pomagają odstraszać szkodniki i utrudniać im odnalezienie uprawianych warzyw w rabatach ogrodowych. Dzięki temu podwyższone grządki, na których obok warzyw rosną też kwiaty, prezentują się bardzo atrakcyjnie.
Uprawa ekologicznej żywności.
W betonowym warzywniku możemy uprawiać ekologiczną żywność bez chemicznych środków ochrony roślin ani nawozów sztucznych. Możemy cieszyć się własnymi, zdrowymi warzywami bez chemicznych dodatków. Jednym ze sposobów uprawy zdrowej żywności zajmuje się coraz popularniejsza permakultura, warto zapoznać się z jej podstawami.
Gdzie możemy założyć podwyższone grządki?
Podwyższone rabaty możemy założyć praktycznie w każdym miejscu w ogrodzie, najlepiej niedaleko domu by nie musieć daleko chodzić po warzywa. Ważnym aspektem jest by warzywniki nie zakładać w miejscach zaciemnionych, gdyż warzywa potrzebują dużo słońca.
Warstwowa budowa warzywnika - jeden z przykładów w jaki sposób możemy wypełnić środek.
- metalowa siatka - przez którą nie przedostaną się krety, nornice i karczowniki. Siatka powinna mieć oczka około 10 - 13 mm średnicy - żeby nie przedostały się przez nią te szkodniki.
- gałęzie - ich zadaniem jest trzymanie wilgoci i dostarczanie wyniku powolnego rozkładu składników odżywczych w dla uprawianych roślin. Gałęzie powinny być z drzew liściastych (za wyjątkiem orzecha czarnego i akacji), ponieważ nie zakwaszają one ziemię tak jak drzewa iglaste.
- liście drzew, darń - dostarczają one składników odżywczych dla uprawianych roślin i stanowią barierę dla chwastów. Czasem pod spód można dodać też kartony dla zwiększenia skuteczności bariery oraz stanowią one pożywienie dla pożytecznych dżdżownic (celuloza).
- kompost lub obornik - poprawiają żyzność gleby i stanowi pokarm dla naszych sprzymierzeńców dżdżownic.
- ziemia gruntowa lub z worka - na samą górę dajemy żyzną ziemię, dzięki niej możemy uzyskać większe plony.
Uprawa warzyw i ziół w skrzyniach ogrodowych posiada następujące zalety:
- Dzięki odpowiednio dobranych pozycji i kształtów podwyższonych grządek zyskujemy łatwiejszy dostęp do warzyw. Wygodniej przy nich pracować, zarówno przy pielęgnacji roślin jak i przy plewieniu. Nie musimy zginać się dzięki czemu na pewno nie ucierpi nasz kręgosłup.
- Betonowe rabaty skutecznie chronią przed szkodnikami. Pomogą w tym umieszczone w glebie przeważnie metalowa siatka przez którą nie przejdą krety, nornice czy karczowniki. Natomiast by podwyższone grządki chroniły nas przed ślimakami należy przymocować do betonowych grządek skuteczną barierę np. metalowa listwa przeciw ślimakom.
- Dzięki podwyższonym grządkom stajemy się zupełnie niezależni od jakości gleby w pozostałych częściach ogrodu. W każdej grządce możemy mieć glebę o różnym PH w zależności od doboru uprawianych roślin i sadzić warzywa o różnych wymaganiach glebowych, co możemy wykorzystać np. w płodozmianie. Betonowe warzywniki możemy założyć nawet na betonie - nie ma to większego znaczenia bo w środka możemy umieścić żyzną glebę.
- Betonowe skrzynie ogrodowe mają kolejną dużą zaletę: rośliny możemy wcześniej posadzić. Gleba szybciej się nagrzewa a jeśli dołożymy od nich obornik w skutek procesów gnilnych wydziela się duża ilość ciepła. Należy pamiętać, że takie grządki należy wtedy więcej podlewać. Problem częstego podlewania rozwiązuje ściółkowanie gleby, np. skoszoną trawą czy zrębkami drzew liściastych - co ogranicza parowanie wody. Żeby zatrzymać wilgoć wewnątrz betonowego warzywnika wkładamy do środka przy tworzeniu grządek gałęzie drzew liściastych.
- Kolejną zaletą podwyższonych grządek jest zmniejszone ryzyko zdeptania warzyw przez psy czy koty. Tworzą one zaporę, zniechęcającą psa czy kota do wchodzenia między rośliny, niszczenia ich i oddawania wśród nich moczu. Obok takich grządek możemy hodować nawet kury czy kaczki, nie martwiąc się, że zniszczą nam warzywa.
- Warzywa możemy sadzić w różnych częściach grządek, łatwo możemy je rozmieścić co do ich preferencji, można wprowadzić dobre sąsiedztwo roślin, łatwo można wprowadzić płodozmian czy współrzędną uprawę warzyw i sadzić rośliny na zielony nawóz.
Jak długo posłuży warzywnik betonowy?
Warzywniki z betonu cechują się dużo większą trwałością niż grządki z drewna. Drewniane grządki w przeciwieństwie do betonowych po paru latach rozkładają się i stają się kryjówką dla jednych z najdokuczliwszych szkodników - ślimaków. Często są zabezpieczane trującymi impregnatami, farbami i olejami.
Oferowane przez firmę ABC GRILL produkty wykonujemy z wysokiej klasy betonu odpornego na różnego rodzaju niekorzystne warunki atmosferyczne. Dajemy pisemną gwarancję na Warzywnik kształt 12, typ T - stopniowany - 2 lata.