Listwa przeciw ślimakom

0,00 zł

Bariera przeciw ślimakom do warzywników

Nowy

9 Przedmioty

Listwa przeciw ślimakom

Ślimaki należą do najbardziej nielubianych przez ogrodników szkodników. Żywią się gnijącymi, osłabionymi roślinami, lubią niektóre warzywa np. sałatę, rzodkiewkę, marchewkę czy cukinie. Szczególnie narażone na ich ataki są warzywa, które dopiero co wykiełkowały oraz uprawiane z rozsady, dopiero co przeniesione do gruntu.

Ślimaki w Polsce - najważniejsze gatunki:

  • Największym nie tylko w Polsce ale również w Europie ślimakiem oskorupionym jest winniczek. Raczej nie powinniśmy się go obawiać. Jest on przysmakiem francuzów i do tego kraju często go eksportujemy.
  • Zdecydowanie największym szkodnikiem jest zaliczany do ślimaków nagich - ślinik luzytański. Przywieziony do Polski pod koniec lat osiemdziesiątych, łatwo się rozmnaża i nie ma wielu naturalnych wrogów. Jest to gatunek inwazyjny, prawdziwa zmorą ogrodników.
  • Możemy wymienić również inny gatunek ślimaków nagich - pomrowy. Niektóre osobniki mogą mierzyć nawet 20 cm długości, problemy sprawiają głównie w uprawie w tunelach foliowych czy szklarniach.

Metody walki ze ślimakami

Na różnych stronach w Internecie można przeczytać o skuteczności takich sposobów walki z tymi potworami jak skorupki jaj, fusy z kawy, mączka bazaltowa czy ziemia okrzemkowa. Sposoby działają te tylko jak jest sucho, gdy jest mokro skuteczność jest prawie żadna.

W ogrodach coraz popularniejsze są niebieskie granulki, wabią one ślimaki zapachem i po ich zjedzeniu one umierają. Niestety mają one wiele skutków ubocznych - są szkodliwe również dla ludzi. Kładąc je między warzywami istnieje ryzyko, że część niezdrowej chemii przedostaje się do gleby i takie warzywa później jemy. Ślimaki po zjedzeniu niebieskich granulek czasem stają się łupem jeży. Straszną rzeczą jest zobaczyć jak w potwornych męczarniach umiera jeż, który wcześniej zjadł takiego ślimaka.

Betonowe podwyższone grządki pomocne w walce ze ślimakami

Podwyższone grządki utrudniają ślimakom przedostanie się do uprawianych warzyw czy ziół i kwiatów. Z reguły w podwyższonych rabatach występuje ich mniejsza ilość niż w pozostałych częściach ogrodu ale jednak występują. Lepszy efekt można uzyskać obsypując ścieżki wokół grządek żwirem, grysem o ostrych lub szpiczastych krawędziach po których ślimaki nie lubią chodzić. Niestety czasami może to nie wystarczyć.

Metalowa listwa przeciw ślimakom

Mocuje się ją w zależności od wysokości warzywników:

  • na warzywnikach jednopiętrowych na samej górze
  • na dwu i trzypiętrowych - między najwyższym i przed najwyższym modułem

Metalowa listwa posiada zagięty daszek co stanowi barierę niemalże niemożliwą do przejścia dla ślimaków. Należy pamiętać żeby trawa nie była wyższa niż listwa, ponieważ mogą się one po niej wspiąć. Podwyższone grządki w połączeniu z metalową listwą przeciw ślimakom to wspaniały i nieinwazyjny sposób na ochronę warzyw, kwiatów czy ziół przed niechcianym wrogiem.